Warsztaty (FIlologia germańska)

Szanowni Państwo,

ch00w bieżącym roku obchodzimy 30-tą rocznicę obalenia Muru Berlińskiego. Z tej okazji środowisko Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowało szereg działań upamiętniających to wydarzenie i wpisujących się w dialog polsko-niemiecki oraz popularyzację języka niemieckiego. Serdecznie zapraszamy na wszystkie wydarzenia.

Nasze działania skierowane są do studentów Filologii Germańskiej, Lingwistyki Stosowanej (i znających język niemiecki studentów innych kierunków) oraz do wszystkich uczących się i pasjonatów języka niemieckiego w mieście i regionie świętokrzyskim (szkoły, uczelnie, firmy i instytucje, osoby prywatne).

Projekt ten zakłada min. warsztaty prowadzone przez naszych wykładowców przy współpracy z pracownikami Urzędu Miasta i Muzeum Historii Kielc, debaty z udziałem zaproszonych gości (w tym p. konsul generalny w Gdańsku Cornelia Pieper, przedstawiciele Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, mieszkający w Kielcach Niemcy, samorządowcy odpowiedzialni za współpracę z zagranicą, przedstawiciele firm współpracujących z Niemcami i inni), wspomnienia z 9.11.1989, i wiele innych wydarzeń. Szczegółowy plan projektu w osobnym dokumencie poniżej.

Projekt przygotowują pracownicy Filologii Germańskiej UJK, studenci Filologii Germańskiej i uczniowie kieleckich szkół średnich z projektu unijnego Pasjonaci Wiedzy, Muzeum Historii Kielc, Kino Moskwa.

Projekt ma na celu pokazanie młodzieży (uczniom, studentom) żywą obecność języka niemieckiego poza murami uczelni i szkół, ma zachęcić do nawiązywania osobistych kontaktów z instytucjami wspierającymi naukę j. niemieckiego, bądź wykorzystującymi go w swej działalności. Jest to również okazja do debat, rozmów na temat wspólnej europejskiej historii końca lat 80tych. Dzięki rozmowom ze świadkami tamtych wydarzeń historia nabierze dla słuchaczy żywego charakteru. Poprzez zaproszenie nauczycieli, uczniów i zainteresowanych kielczan jest to również okazja do promocji Uniwersytetu, a w szczególności jego oferty z zakresu nauk humanistycznych.

Oto kilka szczegółowych uwag:

1. Na Film Russendisco w środę 13.11. zapraszamy do kina Moskwa, bilet 10 zł. Rezerwacje przyjmuje p. Aleksandra Wójcik w kinie Moskwa (tel. 41 344 47 34).

  1. W środę 13.11. i czwartek 14.11. serdecznie zapraszamy na debaty popołudniowe do Pałacyku Zielińskiego na godz. 17.00-do 18.30. Wstęp wolny. Nie trzeba się rejestrować. Proszę przyjść z zainteresowanymi uczniami 🙂 W środę porozmawiamy na temat "Śladami Niemców w Kielcach" (można się tylko przysłuchiwać, można wziąć udział w dyskusji), a w czwartek zaproszeni goście będą wspominali dzień 9.11.1989, co robili wtedy? Jak pamiętają te wydarzenia. Dla uczniów może to być żywa lekcja historii.3. W czwartek 14.11. i w piątek 15.11. do południa zapraszamy na warsztaty do nas do Instytutu na Świętokrzyską 21D. W czwartek mamy gościa honorowego, panią konsul, prof h.c. UJK Cornelię Pieper - na jej wykład przychodzą też studenci, dlatego na ten wykład mamy tylko 40-50 miejsc. Zapraszamy uczniów na poziomie językowym B1 i wyższym. Natomiast na pozostałe warsztaty już mamy całą salę 214 czyli 120 miejsc. Warsztaty dr Donaty Wójcik i p. Ralpha Arzta prowadzone są pół na pół po polsku i po niemiecku. Warsztaty p. Krzysztofa Kasińskiego - po polsku.4. Codziennie od 12.11 do 15.11. (po lub przed warsztatami) będzie można zwiedzać wystawę eksponatów związanych z historią NRD, w Instytucie ul Świętokrzyska 21D.5. Zapisy na warsztaty proszę kierować do dr Donaty Wójcik (mailowo donata.wojcik@ujk.edu.pl lub telefonicznie 504559996). Decyduje kolejność zgłoszeń.

    Serdecznie pozdrawiam i zapraszam

    Donata Wójcik

Pobierz tutaj -> (PDF, 532KB)

Pobierz tutaj -> (DOCX, 1.28MB)