Ogłoszenie studentki

Ogłoszenie studentki

Dzień dobry,

nazywam się Aleksandra Lanckorońska i jestem niewidomą studentką Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.

Pragnę poinformować, iż od dnia 27 maja 2019 r. będę poruszała się po terenie uczelni z psem przewodnikiem.

Jest to specjalnie wyszkolony pies, dedykowany osobie niepełnosprawnej, który wedle ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, posiada szczególne uprawnienia, m. in.:

- pies przewodnik wraz z osobą niepełnosprawną ma prawo wejść do miejsc użyteczności publicznej np. państwowej uczelni, biblioteki, sklepu czy restauracji;

- osoba niepełnosprawna zwolniona jest z obowiązku zakładania kagańca psu przewodnikowi (wynika to z potrzeby częstego nagradzania psa za poprawnie wykonaną komendę, a ponadto pies przewodnik nie jest zwierzęciem agresywnym).

Oprócz przywilejów, na właścicielu psa ciążą również obowiązki. Osoba niepełnosprawna winna mieć zawsze przy sobie certyfikat potwierdzający status psa przewodnika oraz aktualną książeczkę szczepień psa, do wglądu dla np. ochroniarza bądź osoby zarządzającej daną instytucją.

W związku z pojawieniem się przy moim boku psa przewodnika, proszę wraz z nim o kilka bardzo istotnych dla nas rzeczy:

- prosimy o nie ''zaczepianie'' psa przewodnika;

- prosimy o nie głaskanie psa przewodnika.

Rozumiem, iż biszkoptowy labrador jest uroczą atrakcją, ale każde Państwa zachowanie prowadzące do zaczepiania, pokazywania psa palcami, nadmierne uśmiechanie się do niego, próba podejścia do nas ze swoim psem  czy najmniejsze nawet pogłaskanie psa przewodnika, prowadzi do rozproszenia jego uwagi, co powoduje w dalszej kolejności spadek efektywności pracy psa, a co za tym idzie do pojawienia się realnego zagrożenia. Nieskupiony pies przewodnik może bowiem popełnić błąd i wprowadzić osobę niepełnosprawną w nieprzewidzianą przeszkodę. Dlatego tak ważne jest dla nas to, abyście Państwo powstrzymali się od zaczepiania i głaskania psa przewodnika.  W gruncie rzeczy chodzi po prostu o nasze bezpieczeństwo, życie i zdrowie.

Proszę o rozsądek jeśli chodzi o robienie zdjęć, bowiem flesz aparatu również może rozproszyć psa.

Proszę także o nie dokarmianie psa (labradory mają bowiem dużą skłonność do tycia) oraz do nie podchodzenia do nas ze swoimi prywatnymi psami. Duża chęć zabawy z nowym psim kolegą może spowodować u psa przewodnika odmowę dalszego prowadzenia osoby niepełnosprawnej.

Na wszelkie dodatkowe pytania będę udzielać odpowiedzi osobiście, na terenie uczelni.

Z poważaniem
Aleksandra Lanckorońska