Maleje nielegalne zatrudnienie w Niemczech

Jak wynika z badań, nielegalne zatrudnienie i słabe wyniki w gospodarce maleją w Niemczech. Mogą być jeszcze mniejsze, jeśli solówki znikną, mówią naukowcy.

Ze względu na dobrą sytuację gospodarczą i niskie bezrobocie, w tym roku liczba nierejestrowanych i nielegalnych miejsc pracy nadal spada.

Badacze przewidują, że stosunek szarej strefy do oficjalnej gospodarki zostanie zredukowany do mniej niż dziesięciu procent. W poprzednim roku było to 10,1 proc. Kwota generowana przez urząd skarbowy szacuje się w ich badaniu na 323 miliardy euro. W porównaniu z innymi krajami uprzemysłowionymi Niemcy są zatem poniżej średniej. Na szczycie jest Grecja z udziałem 20,8 proc.

Niemniej jednak, w porównaniu np. Ze Stanami Zjednoczonymi lub Szwajcarią, nadal wydaje się atrakcyjne, aby pracować na czarno w Niemczech. IAW-autor Bernhard Boockmann wyjaśnia wysoką gęstość regulacji rynku pracy, gdzie istnieje około minimalnej płacy i pracy ochrony „, rynek pracy jest regulowany silniej, tym większa pokusa dla pracodawcy, aby uniknąć w szarej strefie, a tym samym ominięcie regulacji”.

Szczególnie dotyczy to pracy nierejestrowanej, według naukowców, branży budowlanej, ale także sektora prywatnego. „Szacuje się, że ponad trzy czwarte domowych środków czyszczących działa na czarno”, mówi Boockmann. Aby to naprawić, proponuje uproszczone działanie. Do tej pory prywatni pracodawcy musieliby wykonywać tę samą biurokratyczną dokumentację, co zwykli pracodawcy.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć nielegalną pracę, autorzy badania sugerują zniesienie solówek. Gdyby ta opłata została całkowicie wyeliminowana, nielegalne zatrudnienie może spaść o ponad 10 miliardów euro w 2018 roku, jak przewidują eksperci ekonomiczni. „Gdyby zlikwidowano partię, jednostka miałaby więcej netto” – mówi Friedrich Schneider z Uniwersytetu w Linzu.

Według ankiet i badań gdyby obciążenie podatkowe zmniejszyło się do roku, nawet ci, którzy pracują na czarno, woleliby wolną sobotę niż zarabiać nielegalnie. Niemiecka Konfederacja Związków Zawodowych (DGB), która również walczy z niedostatkiem  nielegalnym zatrudnieniem, nie zgadza się z tym.

Źródło: zeit.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *