Niemiecka gospodarka osiąga rekordową nadwyżkę

Niemiecka gospodarka rozwinęła się szybciej w 2017 r. niż w ostatnich latach. Nadwyżka budżetowa wzrosła po raz czwarty z rzędu – do rekordowego poziomu.

W ubiegłym roku państwo niemieckie otrzymało 38,4 mld euro więcej niż wydało. To zostało zgłoszone przez Federalny Urząd Statystyczny. Wielka Koalicja osiągnęła najwyższą nadwyżkę państwową w historii Republiki Federalnej. Powodem pełnego finansowania jest przede wszystkim dobra sytuacja gospodarcza: produkt krajowy brutto był o 2,2 proc. Wyższy niż rok wcześniej.
Rok wcześniej gospodarka wzrosła zaledwie o 1,9 procent. Podobnie jak w 2017 r., Gospodarka rozwijała się ostatnio w 2011 r. W tym czasie jednak największa gospodarka Europy odbiła się od zgliszcza po globalnym kryzysie finansowym z 2009 r.
W ubiegłym roku konsumpcja prywatna wzrosła o 2 procent. Oszczędność niewiele podnosi ze względu na politykę zerowego oprocentowania Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Sytuacja na rynku pracy jest historycznie dobra. Według badaczy konsumenckich norymberskiego GfK, obecnie najmniej osób w Niemczech martwi się o swoją pracę. Zaufanie do silnej gospodarki pozostaje wysokie.

Jednocześnie ożywienie światowej gospodarki powoduje wzrost popytu na towary z Niemiec. W 2017 r. Niemieccy eksporterzy zmierzają do czwartego rekordowego roku z rzędu. W ciągu pierwszych jedenastu miesięcy ubiegłego roku wyeksportowano maszyny, samochody i inne towary o wartości 1,18 bln euro – wzrost o 6,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Ożywieniu towarzyszyły również wyższe inwestycje korporacyjne. Firmy stawiają 3,5 procent więcej pieniędzy na maszyny, urządzenia i pojazdy.

Jednak konsumpcja rządowa wzrosła jedynie poniżej średniej na poziomie 1,4 proc. A to z rekordowymi dochodami: państwo niemieckie po raz czwarty z rzędu wzięło po raz czwarty więcej pieniędzy, niż wydało. Nadwyżka funduszy federalnych, stanowych, miejskich i społecznych wyniosła 38,4 miliarda euro. Odpowiada to wzrostowi o 1,2% produktu krajowego brutto. To stawia Niemcy w czołówce w strefie euro.

Według rządu federalnego i kilku instytutów wynik prawdopodobnie będzie równie dobry w przyszłym roku. Rekordowe zatrudnienie i rosnące płace realne podnoszą nastroje kupujących konsumentów, a poprawiająca się gospodarka globalna wciąż obiecuje dobre oferty dla eksporterów. Na przykład budownictwo korzysta z utrzymujących się niskich stóp procentowych, podczas gdy firmy mogą inwestować więcej w obliczu pełnych ksiąg zamówień.

Źródło: zeit.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *