Porozumienie w sporze płacowym firmy Metaller

Jest to sygnał dla całego przemysłu metalowego i elektrycznego w Niemczech: Pracodawcy i IG Metall Baden-Württemberg doszli do porozumienia i uzgodnili bardziej elastyczne godziny pracy i wzrost płac.

Grupy układów zbiorowych pracy w przemyśle metalowym i elektrycznym uzgodniły nowe zasady dotyczące bardziej elastycznych godzin pracy i wzrostu płac. 900 000 pracowników w Badenii-Wirtembergii otrzyma 4,3 procent więcej pieniędzy. W okresie od stycznia do marca otrzymują jednorazową wypłatę w wysokości 100 euro, w 2019 r. Również ustaloną kwotę w wysokości 400 euro i nowy, wspólnie uzgodniony dodatek w wysokości 27,5 procent miesięcznego dochodu.

Od 2019 r. Wszyscy pracownicy pełnoetatowi będą mieli indywidualne prawo do pracy w niepełnym wymiarze do 28 godzin tygodniowo przez maksymalnie dwa lata. Pracownicy z obowiązkami rodzinnymi lub obciążeniami, takimi jak praca zmianowa, mogą również przekształcić nową dodatkową skalę płac w dni wolne od pracy i dzięki temu korzystać z dodatkowego czasu wolnego.

Z drugiej strony, nowa umowa zbiorowa przewiduje przepisy, które pozwalają wielu firmom na podpisanie 40-godzinnych umów ze znacznie większą liczbą pracowników niż dzisiaj, jak ogłosił związek pracodawców Südwestmetall.

Kierownik dystryktu IG Metall Roman Zitzelsberger podkreślił, że związek osiągnął wyniki we wszystkich kluczowych punktach. „Jako partner zbiorowy w Badenii-Wirtembergii udowodniliśmy, że możemy rozwiązywać trudne problemy w rozsądny sposób”.

Obaj negocjatorzy podkreślili, że rozwiązania są bardzo złożone. „To jest hipoteka: szalona złożoność całości i zadanie wyjaśnienia jej opinii publicznej, firm i personelu” – powiedział Wolf.

Układ zbiorowy obowiązuje do 31 marca 2020 r. W Badenii-Wirtembergii trwa toczący się spór cenowy w okręgu pilotażowym – porozumienie mogłoby zostać przejęte przez inne okręgi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *