Audi ponownie w rękach śledczych

W ramach śledztwa w sprawie oleju napędowego prokuratura ponownie przeszukała miejsca producenta samochodów Audi: siedziby głównej w Ingolstadt i zakładu w Neckarsulm. Zarzut: oszustwo.

Od roku prokuratura Monachium II prowadzi śledztwo przeciwko producentowi samochodów Audi za oszustwa i karalne reklamy. W ramach tego dochodzenia ponownie sprawdzono strony Grupy: naloty odbyły się w siedzibie Audi w Ingolstadt, w zakładzie w Neckarsulm w Badenii-Wirtembergii oraz w prywatnym mieszkaniu pracownika.

W poszukiwaniach uczestniczyło 18 prokuratorów i kilku urzędników państwowego biura dochodzeniowo-śledczego Bawarii i Baden-Württemberg. Rano „SZ”, NDR i WDR doniosły o nalotach. Audi potwierdziło następnie poszukiwania i podkreśliło, że firma będzie współpracować z władzami.

Według prokuratora, badacze skoncentrowali się również na wykorzystaniu urządzeń technicznych do manipulowania emisjami spalin w silnikach wysokoprężnych V6-3-litrowych przeznaczonych na rynek europejski. Prokuratura oparta jest na aktualnej wiedzy co najmniej 14 oskarżonych w Audi, które mogły uczestniczyć w tak zwanej aferze „Diesel”.

To już drugi nalot w ciągu tygodnia. W ubiegłą środę przeszukano mieszkania obecnych lub byłych techników silników Audi. Prokuratorzy badają podejrzenie, że Audi zmanipulowało ponad 200 000 samochodów z silnikiem diesla na rynek europejski i amerykański. Mówi się, że automaker oszukał sprzedając brudny diesel jako rzekomo czysty.

W spektakularnej kampanii prokuratura w Monachium przeszukała siedzibę główną 15 marca 2017 r. , podczas dorocznej konferencji prasowej prezesa Audi Ruperta Stadlera w Ingolstadt. Oprócz wstępnego dochodzenia prokuratura wnosi również postępowanie przeciwko nieznanym członkom zarządu Audi i przeciwko spółce.

Firma  macierzysta Volkswagen wcześniej nie tylko przyznała się do niewłaściwego zachowania władz USA, ale przyznała także, że Audi uczestniczyło również w oszustwie władz USA i konsumentów.

Źródło: tagesschau.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *