Kopciuszek z nowoczesnym akcentem

W samą porę na początek sezonu K-Bum ponownie prezentuje nowy teatr dziecięcy w Malbun pod dyrekcją Andy Konrada.  Giulia Haas świętowała swój debiut aktorski w roli Kopciuszka. Jest środa wieczorem o 16.30 zegar w małym teatrze K-Bum w Malbun. Otwiera się kurtyna, brzmi wesoło melodia klawesynu. Młoda dziewczyna (Giulia Haas) zamiata podłogę wcześnie rano, jeszcze zanim kogut zapieje. I już gniewna macocha (Ute Hoffmann), a za nią jej córka (Miriam Dey) wpada na scenę. „Zwiąż moje sznurowadła Kopciuszku”. Przyrodnia siostra krzyczy na dziewczynę i wyrzuca kubeł śmieci  na głowie. „Co ci zrobiłam?”, Pyta nieśmiała dziewczyna, a niegodziwa przyrodnia siostra odpowiada na nią złą piosenką „Krzyk”.
Źródła:
http://www.vaterland.li/liechtenstein/vermischtes/das-aschenputtel-mit-einem-modernen-touch;art171,308310

Protestowanie z więzami o wzrost płac

W proteście przeciwko decyzji kosowskiego premiera Ramusza Haradinaja o podwojeniu pensji, setki ludzi zawarły porozumienie we wtorek w siedzibie rządu w Prisztinie. Zwiększenie wynagrodzenia z 1500 do 3000 euro miesięcznie było jednym z pierwszych oficjalnych aktów Haradinaj, który był u władzy tylko od około trzech miesięcy. W wywiadzie premier uzasadniał wcześniej podwyżkę swojej pensji ograniczeniami związanymi z odzieżą: „Muszę sprostać mojej odpowiedzialności, muszę mieć krawat, nie mogę się przejmować, jak chodzić, muszę mieć koszulę”.

Źródła:

http://www.vaterland.li/vermischtes/lifestyle/lifestyle/mit-krawatten-gegen-lohnerhoehung-protestiert;art604,308066

Społeczności są podzielone

Powstanie internetowa wersja Słownika historycznego stworzonego przez Instytut Liechtensteinu. Nie ma zgody co do finansowania tego projektu. Niektóre społeczności uważają, że kraj jest odpowiedzialny. W styczniu 2013 r. Publikacja Słownika historycznego Księstwa Liechtensteinu zakończyła projekt trwający ponad 20 lat. Ponad 2 600 słów kluczowych zostało omówionych w dwóch obszernych, ilustrowanych tomach. W celu zainicjowania instytut spodziewa się kosztów w wysokości około 160 000 franków, w kolejnych latach około połowy tych kosztów.

 

Źródła:

http://www.vaterland.li/liechtenstein/kultur/gemeinen-sind-uneins;art175,307734

Firma architektoniczna z Triesen buduje szkołę w Mauren

Strukturalne rozbudowanie kompleksu szkolnego w Mauren zostanie zrealizowane zgodnie z planami biura architektonicznego Mayer Hüssy Architekten (Triesen). Jego projekt został ogłoszony zwycięzcą konkursu architektonicznego 20 grudnia przez jury i radę miejską. Wszystkie projekty są publicznie eksponowane.

Źródła:

http://www.vaterland.li/liechtenstein/gemeinden/architekturbuero-aus-triesen-baut-schule-in-mauren;art170,307710

Rekord dla Harry’ego Kane’a

Harry Kane zdobywa rekord w dniu St. Stephen’s Day, gdzie wynik meczu  5: 2  z Tottenhamem Hotspurem przeciwko Southampton był totalnym nokautem . Nikt nie strzelił tylu bramek w Premier League w jednym roku kalendarzowym. Na początku 20 rundy Harry Kane widzimy już po raz trzeci.  Już  przed przerwą napastnik strzelił dwa gole, a w sezonie 2017 zdobył 37 i 38 punktów, pokonując w 1995 roku rekord Alana Shearera   z 36 bramkami dla Blackburn Rovers.

Źródła:

http://www.vaterland.li/sport/fussball/rekord-fuer-harry-kane;art78,308056

Ulepszony obowiązek informowania parlamentu stanowego

We wspólnej inicjatywie czterech członków parlamentu(Erich Hasler (DU), Thomas Rehak (DU), Günter Vogt (VU) und Johannes Kaiser (FBP))  domaga się, aby lepiej był informowany o różnych sprawach  parlament państwowy. Zamiarem jest, aby posłowie mieli wyraźne prawo do uzyskania informacji od rządu i administracji państwowej w dowolnej sprawie w kraju oraz do konsultacji z nimi. Komunikat prasowy stwierdza, że ​​niektóre informacje są przekazywane w sposób otwarty i przejrzysty, ale w niektórych przypadkach informacje są wstrzymywane lub wręcz odmawiane bez realistycznego powodu.

 

Źródła:

http://www.vaterland.li/liechtenstein/politik/verbesserte-informationspflicht-gegenueber-landtag;art169,304464

Fikcyjne zespoły muzyczne pobudzone do życia

 Punktualnie na 299 lecie Liechtensteinu,   Literaturhaus wymyślił coś specjalnego i   zaprezentował w piątek w Schlösslekeller w Vaduz   „The Under & Overland Songbook” z 19 fikcyjnymi   zespołami i 72 piosenkami. Gwiazdą wieczoru okazał   się zespół Band Heria.
Mieli poważne wyzwanie, gdyż pięciu młodych muzyków miało zaprezentować punkową kapelę Stefana Springera „Vählüna”. Z twardymi riffami, głośnymi basami, bębnami i mistycznymi tekstami, ożywiły nie tylko publiczność, ale także wczesny zespół punkowy z końca lat 60-tych.

Żródła:
http://www.vaterland.li/vermischtes/vermischtes/fiktive-bands-zum-leben-erweckt;art1038,302856

Zwycięstwo FCV w Winterthur

W trzynastej rundzie Challenge League FC Vaduz odbył spotkanie z FC Winterthur. Przypomnijmy, że FCV to klub, który gra w Swiss Football League i jego pełna nazwa to Fussball Klub Vaduz. Obecnie grają w szwajcarskiej lidze Challenge po spadku z Szwajcarskiej Ligi Super League po słabym sezonie 2016-17 . Natomiast FCW to szwajcarski klub sportowy. Dzięki walce i szczęściu FCV wygrał 0: 1. W 76 minucie Marko Dević pokonał szwajcarskiego bramkarza. Czytaj dalej Zwycięstwo FCV w Winterthur