Nowy rok – największa pełnia księżyca.

Dnia 2 stycznia 2018 roku będzie miała miejsce, największa pełnia księżyca w roku.Wieczorem 3 stycznia można spodziewać się deszczu meteorytów,które osiągną maksimum.Możemy w najlepszych warunkach zaobserwować nawet 130 gwiazd spadających na godzinę.Obserwacje najsilniejszego deszczu meteorytów,utrudnić niestety może jasne światło księżyca.Co 14 miesięcy księżyc jest w pełni.Ma to miejsce wtedy,gdy księżyc znajduje się jak najbliżej Ziemi.Pełnia księżyca na dzień 2 stycznia rozpocznie się o godzinie 3:24 czasu środkowoeuropejskiego,w odległości 356,567 kilometrów.

Besondere Himmelsereignisse: 2018 startet mit Supervollmond und Co.

 

Fajerwerki i alkohol jako niebezpieczne połączenie.

Austriackie Stowarzyszenie Medyczne ostrzega przed niebezpieczeństwami.Pirotechnika i alkohol to złe rozwiązanie.Chirurdzy ponownie staną w obliczy wielu kontuzji.Wiceprezes OAK Harald Mayer powiedzał : „Z doświadczenia wiemy,że czas sylwestrowy przynosi szczególnie poważne obrażenia.Zdradza również : lekarze nie mogą wyleczyć wszystkich szkód ” 

Najczęściej uszkodzonymi częściami ciała to palce i dłonie.Jednak również na szyi lub twarzy,lekarze mają czasem bardzo poważne rany do wyleczenia.Konsekwencje nieodpowiedzialnego działania bywają często straszne. Czterdzieści procent rannych w pirotechnice to osoby w wieku od 15 do 24 lat,a jedna na pięć jest młodsza niż 15 lat. „Większość z nich to mężczyżni „.

Feuerwerk und Alkohol als gefährliche Kombination: Unfallchirurgen rechnen mit zahlreichen Verletzten

Pałac Auersperg w Wiedniu – najlepszą orkiestrą kameralną na świecie.

Jeśli chcesz przeżyć niezapomniany wieczór,koniecznie powinieneś odwiedzić jeden z najbardziej znanych i pięknych pałaców,w samym sercu Wiednia.Orkiestra Vienna Residence Orchestra uchodzi za jedna z najlepszych na świecie i wykonuje codziennie interpretacje wiedeńskiej muzyki klasycznej.Każdy pojedyńczy muzyk solista,który występuje w Operze Wiedeńskiej,uznawany jest jako gość w wielkich salach koncertowych na świecie.  Koncert Mozarta i Straussa na WRO są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturowych każdej podróży do Wiednia.Orkiestra poza programem,łączy ciekawą paralelę z Wolfgangiem A. Mozartem.

http://wohin.vienna.at/2017/w-a-mozart-j-strauss-konzerte/08-josefstadt

Zmarł dziennikarz kulturowy Philipp L’Heritier.

W wieku czterdziestu lat w Wiedniu zmarł Philipp L’Heritier.Był on nie tylko dziennikarzem,ale również DJ i organizatorem.Pracował dla mediów austriackich i niemieckich.Poza muzyką pop i rock,w radiu zajęty był również serialami telewizyjnymi i literaturą.Słynął on z kompetencji.Jego wykłady pojawiły się w gazetach, takich jak: ”Spex”,”The Gap”,”Falter”,lub dzienniku ”Die Presse”

https://kurier.at/kultur/kulturjournalist-philipp-l-heritier-40-jaehrig-gestorben/303.432.485

W dzień Świętego Szczepana,kobieta doznała zatrucia dymem!

Dnia 26.12.2017,rano przed godziną 8:00,w kuchni na ulicy Resselgasse doszło do pożaru.Siły wyruszyły o godzinie 7:50.Ognień szybko zgasł.Przyczyny pożaru są określone.Dwudziestu siedmiu mężczyzn z sześcioma pojazdami w akcji,profesjonalnie przeprowadzili akcje ratunkową.Wyprowadzili kobietę z mieszkania i zaopatrzyli ją w tlen.Ofiarę sprowadzili do szpitala  .Strażnicy wynieśli z mieszkania dwa martwe koty.

https://kurier.at/chronik/wien/wien-frau-aus-brennender-wohnung-befreit-katze-wiederbelebt/303.767.145

W Wiedeńskim bożonarodzeniowym śnie na ratuszu.

Przy wejściu na Rathausplatz wita metrowa brama ze świecami.Bożonarodzeniowy jarmark z około 150 stoiskami oferuje wyroby rzemieślnicze,kulinarne,dekoracje choinkowie,słodycze,pończe.Goście mogą ślizgać się na łyżwach nad dwoma dużymi lodowiskami i licznymi ścieżkami prowadzącymi przez park.The Cildren’s Word oferuje karuzelę,pociąg reniferów i piękne instalacje świetlne w parku,które stanowią temat świątecznych opowieści dla dzieci.

https://events.wien.info/de/p9g/wiener-weihnachtstraum-auf-dem-rathausplatz-2017/

Wiedeński Burgkino przedstawił pięć dzieł nominowanych jako ”Najlepszy film”.

Z okazji 30-lecia przyznania Europejskiej Nagrody Filmowej,Burgkino przedstawiło pięć dzieł nominowanych do ”Najlepszy film”.

Filmy,które zostały wytypowane do tej nagrody będą w orginalnej wersji z niemieckiemi napisami.Od 4 do 8 grudnia będzie można obejrzeć nominowane filmy,są to m.in. ”Body and Soul”, ”The Square” czy ”Loveless”.W dniu 9 grudnia 2017 roku w Berlinie zostanie przyznana Europejska Nagroda Filmowa.

Burgkino zeigt nominierte Werke des Europäischen Filmpreises

We wtorek wieczorem otwarto „Wien Modern”. W tym roku odbyła się 30 edycja festiwalu.

„Zdjęcie w mojej głowie” to motto tegorocznego nowoczesnego Wiednia.We wtorek zapowiedziany był pokaz konkretnych obrazów w 30 edycję festiwalu.W początkowym repertuarze, odbył się anarchistyczny film Abel Gance „Jaccuse” w Wiedeńskim domu koncertowym.Oficjalne otwarcie rozpocznie się jednak drugiego lutego „Tratwą meduzy” Henze’a.Co ciekawe,w 2008 roku w Wiedniu w domu koncertowym odbyła się austriacka wersja Nederlands Filmmuseum.W 2014 roku wzbogacono ją na żywo z orkiestrą akustyczną.

Visueller Totentanz läutet 30. Ausgabe von “Wien Modern” ein