2018 roku przyniesie spore zmiany w kwestii płacy minimalnej w Niemczech.

Płaca minimalna w Niemczech  w roku 2018 nie ulegnie zmianie i dalej będzie funkcjonowała na ustalonym poziomie 8,84 euro na godzinę (brutto)*. Warto jednak mieć na uwadze minimalne wynagrodzenia branżowe, które zmieniają się na przestrzeni roku (w zależności od negocjacji związków zawodowych z przedstawicielami pracodawców).

Które sektory w tym roku czeka podwyżka płacy minimalnej?

Czytaj dalej 2018 roku przyniesie spore zmiany w kwestii płacy minimalnej w Niemczech.

Teheran szpiegował niemieckiego polityka

Ministerstwo spraw zagranicznych Niemiec wezwało ambasadora Iranu w związku ze szpiegowaniem przez Teheran byłego posła do Bundestagu z ramienia SPD Reinholda Robbego. Polityk ma bliskie powiązania z Izraelem.

Jak podano, irański ambasador został wezwany w tej sprawie do niemieckiego MSZ jeszcze 22 grudnia, ale poinformowano o tym dopiero teraz. „Szpiegowanie na terenie Niemiec osób i instytucji mających szczególne stosunki z państwem Izrael jest jaskrawym naruszeniem niemieckiego prawa” – wskazało ministerstwo. Szef jego odpowiedniego departamentu Philipp Ackermann dał irańskiemu ambasadorowi „jednoznacznie do zrozumienia, że takie działania nie będą tolerowane i są całkowicie nie do przyjęcia”.

Robbe zasiadał w Bundestagu od 1994 do 2005 roku, w tym przez ostatnie trzy lata jako przewodniczący komisji obrony, a w latach 2005-2010 sprawował funkcję pełnomocnika niemieckiego parlamentu do spraw sił zbrojnych. Od 2010 do 2015 roku był prezesem Towarzystwa Niemiecko-Izraelskiego. Cztery lata więzienia za szpiegostwo O wezwaniu ambasadora informowały już wcześniej niemieckie regionalne telewizje publiczne NDR i WDR oraz dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. MSZ zareagowało w ten sposób na skazanie irańskiego szpiega Syeda Mustafy H. przez berliński sąd w marcu 2017 roku. Formalny protest złożyło dopiero w grudniu po uprawomocnieniu się wyroku. Jak ustalił sąd, pochodzący z Pakistanu agent od lipca 2015 roku szpiegował życie prywatne Robbego. Miało to służyć rozpoznawaniu celów dla ewentualnych zamachów na izraelskie lub żydowskie instytucje oraz ich reprezentantów w Niemczech i innych państwach zachodnioeuropejskich. Aresztowany latem 2016 roku Pakistańczyk otrzymał za szpiegostwo karę czterech lat i trzech miesięcy pozbawienia wolności.

Źródła: https://www.welt.de/politik/deutschland/

http://www.spiegel.de/politik/deutschland/

Merkel, Seehofer, Schulz. Siedem godzin rozmów o koalicji

 

W spotkaniu w siedzibie Bundestagu uczestniczyli szefowie trzech ugrupowań: kanclerz Angela Merkel (CDU), Horst Seehofer (CSU) oraz Martin Schulz (SPD), a także przewodniczący klubów poselskich tych partii: Volker Kauder, Alexander Dobrindt i Andrea Nahles.

Rozmowy sondażowe rozpoczną się 7 stycznia. Po ich zakończeniu gremia kierownicze ugrupowań ocenią ich wyniki i zdecydują o podjęciu konkretnych negocjacji bądź przerwaniu kontaktów. SPD wyznaczyła swój zjazd na 21 stycznia. Uczestnicy spotkania ustalili 15 bloków tematycznych, które mają być przedmiotem dyskusji.Na pierwszym miejscu wymieniono podatki i finanse, a w dalszej kolejności – migrację i integrację, gospodarkę i politykę prorodzinną. Chrześcijańscy demokraci naciskają na szybką finalizację rozmów i ponowne utworzenie koalicji z SPD. Koalicja CDU/CSU-SPD rządziła Niemcami przez ostatnie cztery lata.

W wyborach parlamentarnych CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań – 32,9 procent. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi, nazywanej „jamajską” od barw symbolizujących te partie, nie powiodła się. W tej sytuacji chadecy zaproponowali rozmowy o koalicji SPD. Od ukonstytuowania się nowego Bundestagu 24 października rząd Merkel sprawuje swoje obowiązki komisarycznie, co ogranicza jego możliwości podejmowania decyzji, szczególnie w sprawach międzynarodowych. Eksperci spodziewają się, że nowy rząd Merkel może powstać na początku kwietnia.

Źródło : http://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/merkel-seehofer-und-schulz-beim-bundespraesidenten-erzwingt-steinmeier-heute-die-koalition/20650728.html