Jednolita europejska polityka zagraniczna nie jest wystarczająco rozwinięta

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwała w środę kraje Unii Europejskiej do ściślejszej współpracy w dziedzinie polityki zagranicznej, potrzebnej w obliczu toczących się konfliktów globalnych i zbliżającego się brexitu, oraz zaapelowała o odrzucenie izolacjonizmu i protekcjonizmu. 

Musimy wziąć nasz los bardziej we własne ręce. Jednolita europejska polityka zagraniczna nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta – oświadczyła Merkel podczas trwającego od wtorku Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.

Wspólny front w polityce zagranicznej jest potrzebny zwłaszcza w obliczu faktu, że wiele globalnych konfliktów rozgrywa się „przed naszymi drzwiami” – powiedziała Merkel, podając za przykład konflikt w Syrii, w rozwiązaniu którego UE nie odgrywa praktycznie żadnej roli. Również wyjście z UE Wielkiej Brytanii podkreśla potrzebę „jednego głosu” UE na forum globalnym, „jeśli Europejczycy mają być traktowani poważnie”. UE ubolewa z powodu decyzji Wielkiej Brytanii o brexicie i jest otwarta „na każdą formę współpracy”, ale nie zgodzi się na oddzielenie dostępu do jednolitego rynku od swobody przepływu osób. „Nie możemy tutaj iść na żadne kompromisy” – powiedziała kanclerz. Niemcy są zwolennikiem współpracy między narodami w rozwiązywaniu światowych problemów i chcą w tym procesie uczestniczyć – zadeklarowała Merkel, dodając, że na świecie jest obecnie zbyt wiele „narodowych egoizmów”. – Uważamy, że izolacjonizm nie poprowadzi nas naprzód. Uważamy, że musimy współpracować oraz że protekcjonizm nie jest właściwą odpowiedzią – powiedziała.

Kanclerz odniosła się też do fali „prawicowego populizmu” w Europie, nazywając go społeczną „trucizną” wywołaną nierozwiązanymi problemami, której rozwój rząd niemiecki próbuje trzymać pod kontrolą. Jak powiedziała, ideologia przypadła niektórym Niemcom do gustu po raz pierwszy w związku z kryzysem finansowym w Grecji, a następnie w związku z napływem migrantów w 2015 roku. Wyraziła też nadzieję, że poparcie dla populistycznych partii nie będzie dalej rosnąć oraz ostrzegła przed uogólnieniami w debacie politycznej. Uprzedzenia, np. na tle religijnym, są zdaniem Merkel „furtką dla prawicowego populizmu”. Odnosząc się do reformy systemu podatkowego w USA, Merkel powiedziała, że Europa nie powinna narzekać, lecz raczej reagować własnymi reformami, żeby utrzymać konkurencyjność. W tym kontekście wspomniała wspólne z Francją próby stworzenia wspólnego reżimu podatkowego dla firm. Wystąpienie kanclerz miało miejsce przed przybyciem na forum prezydenta USA Donalda Trumpa, które zaplanowane jest na piątek.

Źródła: http://www.spiegel.de/politik/deutschland/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *